دختر می‌خواهید یا پسر؟؟؟

آیا تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری امکان پذیر است ؟؟

 

تعیین جنسیت جنین با مردان می باشد یا زنان؟

 

baby-clip-art-4

تمامی تخمک‌های زنان تنها دارای یک نوع کروموزم X  می‌باشند.

درحالی که مردان دو نوع اسپرم تولید می‌کنند:

1-اسپرم های حاوی کرموزم  X

2- اسپرم های حاوی کروموزم Y

اگر اسپرم حاوی کروموزم X به تخمک  برسد جنسیت جنین XX  و دختر می‌شود.

اگر اسپرم حاوی کروموزم Y به تخمک برسد جنسیت جنین XY  و پسر می‌شود.

بنابرین تعیین کننده قطعی جنسیت جنین مرد می باشد.

با توجه به اینکه اسپرم های پسر ساز (حاوی کروموزم Y) و اسپرم های دختر ساز (حاوی کروموزم X)  از لحاظ اندازه ، سرعت حرکت ، طول عمر ، چگالی ، رنگ پذیری و … با یکدیگر متفاوت هستند بنابراین امکان جداسازی اسپرم های دختر ساز و پسر ساز با روش های مختلف علمی و آزمایشگاهی وجود دارد.

بر همین اساس شما تا حدود زیادی می توانید جنسیت فرزند خود را قبل از بارداری تعیین نمائید.

09330604294235102a

خوراکی‌ها تاثیری بر جنس جنین ندارند!

بسیاری از مراجعان ما بنا به توصیه اطرافیان هنگام برنامه‌ریزی برای باردار شدن انواع و اقسام خوراکی‌ها را می‌خورند با امید این‌که فرزندشان پسر یا دختر شود که در بسیاری از موارد ما نتیجه عکس را دیده‌ایم و اساسا چنین روش‌هایی صحت علمی ندارند و تنها روش‌هایی که در ادامه ارائه می شود، به لحاظ علمی ثابت شده‌اند.

اگر تمایلی برای انجام روش های آزمایشگاهی ندارید ما یک روش خانگی که بر اساس روزهای تخمک گذاری و بیوشیمیایی بدن خانم می‌باشد را برای  تعیین جنسیت جنین به شما معرفی می‌کنیم.

روش شتل:

 

اساس این روش به آمیزش در زمان به خصوصی از تخمک‌گذاری بستگی دارد. ميزان موفقیت این روش بنا به منابع مختلف ۵۰ تا ۷۵ درصد گزارش شده است. نظریه تاييد كننده اين روش  می‌گوید اسپرم‌های پسرساز سریع‌‌تر از اسپرم‌های دختر ساز حرکت می‌کنند و عمر کوتاه‌تری دارد بنابراین در زوجيني كه پسر می‌خواهند بايد آمیزش تا حد امکان نزدیک به زمان تخمک‌گذاری (آزاد شدن تخمک از تخمدان) باشد و اگر دختر بخواهند باید آمیز‌ش 2 تا 4 روز قبل از تخمک‌گذاری باشد.

مزایای روش شتل:

هیچ جراحی یا دارویی در کار نیست.

اصلا نیازی به مراجعه مداوم به متخصص وجود ندارد.

هزینه‌بر نیست و بی‌خطر است.

معایب روش شتل:

برای تعیین روز تخمک‌گذاری باید هر روز با دقت دمای بدن هنگام صبح قبل از خارج شدن از رختخواب اندازه گرفته شود تا نسبت به روز تخمک‌گذاری اطمينان حاصل شود.

هیچ تضمینی برای موفقیت وجود ندارد.

روش های آزمایشگاهی تعیین جنسیت که دقیق تر و موثرتر می باشند به شرح ذیل می‌باشند:

1-تلقیح درون رحمی اسپرم (IUI) روش اریکسون

2-روش PGD (تشخیص ژنتیک پیش از لانه گزینی)

3-روش Micro Sort

 

تلقیح درون رحمی اسپرم (IUI) و اریکسون:

 

در این روش پزشک با لوله کاتِتر، اسپرم‌ها را به طور مستقيم وارد رحم می‌کند.

قبل از انتقال اسپرم ها به رحم اسپرم‌های پسرسازی که با سرعت بیشتری نسبت به اسپرم‌های دخترساز حرکت می‌کنند، از هم جدا می‌شوند و بنا به جنسیت مورد نظر والدین اسپرم‌های تولید کننده جنس مورد نظر به روش IUI وارد بدن مادر می‌شوند. بر اساس این روش اسپرم‌های حاوی کروموزوم Y (پسر) به علت وزن کمتر فعالتر از اسپرم‌های حاوی کروموزوم X (دختر) می‌باشند و از همين خصوصيت در اين روش جهت انجام تعيين جنسيت استفاده می شود. کارايی اين روش جهت دستيابی به جنس مورد نظر، در حدود 75 تا 85 درصد می باشد.

1

  • میزان موفقیت:

60 الی 70 درصد می باشد.

نحوه انجام:

 

اساس این روش که از حدود دهه ۱۹۷۰ باب شده بر این پایه است که نمونه اسپرم روی لایه‌ای از آلبومین در لوله آزمایش ریخته می‌شود. تمام اسپرم‌های نمونه به سمت پایین لوله شنا می‌کنند اما اسپرم‌های تولید کننده پسر با سرعت بیشتر و زمان کوتاه‌تری به انتهای لوله آزمایش می‌رسند و به این ترتیب متخصص می‌تواند اسپرم‌های مورد نظر را جدا کند.

مزایا:

 

نسبت به روش‌های گفته شده ارزان‌تر است.

نیازی به جراحی تهاجمی ندارد.

نسبتا ایمن و بی‌خطر است.

معایب:

 

هیچ تضمینی برای موفقیت آمیز بودن این روش وجود ندارد. عده‌ای از متخصصان می‌گویند احتمال موفقیت حدود ۷۵-۸۰ درصد است اما در مقابل گروهی دیگر از دانشمندان موفقیت این روش را بیشتر از ۵۰ درصد نمی‌دانند.

روش IUI به اندازه PGD موثر نیست و ممکن است تا یک بارداری موفق، چند مرحله نیاز به انجام داشته باشد.

نکته: قابل ذکر می‌باشد که این روش در مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی قزوین، با هزینه ای مقرون به صرفه انجام می گیرد.

روش PGD (تشخیص ژنتیک پیش از لانه گزینی)

 

در این روش که به صورت IVF انجام می‌شود قبل از انتقال جنین به رحم مادر ژنتیک رویان بررسی می‌شود و در صورتی که جنین همان جنسیت مد نظر خانواده را داشت انتقال صورت می‌گیرد.

درصد موفقیت: تقریبا صد درصد

مزایا:

اگر با این روش باردار شدید روش PGD صد درصد جنسیت مورد نظر را برای‌تان به ارمغان می‌آورد.

معایب:

این روش بسیار گران است.

جراحی خارج سازی تخمک‌ها تهاجمی است و ممکن است دردناک باشد.

داروهای باروری که قبل از شروع مراحل به فرد داده مي‌شود عوارض ناخوشایندی از قبیل افزایش وزن، نفخ، تورم و تاری دید دارد.

بنا به آخرین یافته‌ها احتمال این‌که با این روش فرد دو قلو باردار شود، ۳۸ درصد است.

به طور کلی ۴۳ درصد موارد روش IVF به بارداری زنده ختم می‌شود و این آمار با افزایش سن مادر کاهش می‌یابد اما متخصصان می‌گویند با استفاده از روش PGD شانس موفقیت به مراتب بیشتر می‌شود زیرا در این روش رویان‌های معیوب وارد بدن مادر نشده‌اند.

  • 159_24712

روش Micro Sort

 

در این روش متخصصان با تکنیک‌های رنگ‌آمیزی، اسپرم‌های دخترساز را از اسپرم‌های پسرساز جدا می‌کنند و اسپرمی که جنسیت مورد نظر را تولید می‌کند به روش IUI داخل رحم وارد مي‌شود.

اثربخشی: این روش برای فرزند دختر ۹۰ درصد و برای فرزند پسر ۷۴ درصد موفقیت‌آمیز است.

جزئیات مراحل: در روش میکرو سورت نمونه‌های اسپرم به آزمایشگاه منتقل شده در آنجا با رنگ‌های فلورسنت رنگ‌آمیزی شده، تحت تشعشع لیزری قرار می‌گیرند. کروموزوم‌های X نسبت به کروموزوم‌های Y بزرگ‌ترند و رنگ بیشتری به خود جذب می‌کنند در نتیجه تحت تشعشع لیزر روشن‌تر می‌شوند. از اين مرحله به بعد متخصص می‌تواند اسپرم‌هایی را که جنسیت مورد نظر را تولید می‌کنند، جدا ساخته و به روش IUI به رحم منتقل کند. البته میکروسورت گاهی هم به روش IVF انجام می‌شود که گران‌تر و دردناک‌تر است اما شانس موفقیت بیشتری دارد.

مزایا:

این روش از لحاظ سلامت و بهداشت خطری ندارد و به مراتب ارزان‌تر از IVF است اما ممکن است لازم باشد داروهای باروری استفاده شود که عوارض جانبی دارند و شانس دوقلودار شدن را بالا می‌برد.

با این روش می‌توان از ابتلای نوزاد به بیماری‌های ژنتیک مثل بیماری هموفیلی یا دیستروفی عضلانی دوشن که کرومزوم X مادر حامل آنهاست، پیشگیری كرد. این روش احتمال انتقال چنین بیماری‌هایی را بسیار پایین می‌آورد اما صفر نمی‌کند.

معایب:

این روش همچنان در آزمایشگاه‌های دانشمندان مورد بررسی و تحقیق قرار دارد.

روش میکروسورت از سال ۱۹۹۵ باب شده و تقریبا جدید محسوب می‌شود و هنوز اطلاعات کافی درباره عوارض احتمالی آن در دسترس نیست.

در این روش نمی‌توان انتظار داشت حتما جنسیت مورد نظر تشکیل شود زیرا تکنیک مورد استفاده خطاهایی دارد و ممکن است اسپرم‌های تولید کننده جنس مورد نظر به درستی جدا نشوند.

موفقیت میکروسورت به روشIUI حدود  16/6درصد و به روش IVF حدود ۴۳ درصد است.

برای دریافت آخرین اطلاعات در حوزه ناباروی در کانال تلگرامی ما عضو شوید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *