تخمدان پلی‌کیستیک

آیا می دانید شایع ‌ترین علت نازایی  ناشی از عدم تخمک‌گذاری سندرم تخمدان پلی‌کیستیک می‌باشد؟

 

تخمدان پلی‌کیستیک PCO که به آن سندرم هیپر آندروژنیک مزمن همراه با عدم تخمک‌گذاری و یا همان تنبلی تخمدان گفته می‌شود. در ۵ تا ۱۰ درصد از زنان دیده می‌شود ویکی از شایعترین علل ناباروری در خانم‌هاست. این بیماری با وجود بزرگی دوطرفه تخمدانها و قاعدگی نامنظم به دلیل افزایش هورمون آندروژن (هورمون مردانه) تظاهر می‌کند. این بیماری شایعترین علت پرمویی یا هیرسوتیسم(۷۰ ـ ۸۰% موارد) ونیز شایعترین علت عدم تخمک‌گذاری مزمن ثانویه (کمتر از ۶ تا ۹ بار قاعدگی در سال) است.

علایم تخمدان پلی‌کیستیک:

 

هیرسوتیسم( پرمویی)

چاقی یا اضافه وزن

پوست چرب و شوره

آمنوره یا قاعدگی نامنظم

نازایی

بزرگی دوطرفه تخمدانهای پر از کیست

 

مجموع علایم فقط در نیمی از بیماران دیده می‌شود. تعداد قابل توجهی از زنان چاق مبتلا به تخمدان پلی‌کیستیک، دچار هیپر‌انسولینمی یا افزایش انسولین خون به دلیل مقاومت به انسولین نیز هستند.

علت تخمدان پلی کیستیک

 

علت این بیماری نامشخص است ،ولی در خواهر و مادر فرد مبتلا و در دوقلوها ،در هر دوقل دیده می‌شود. بنابراین جنبه ارثی نیز برای آن مطرح می‌گردد. می‌توان مکانیسم زیر را برای توضیح علت آن مشخص نمود.

شاخص ترین اختلال در تخمدان پلی‌کیستیک، افزایش آندروژنها (هورمونهای مردانه) است که احتمالا دلیل اصلی آن اختلال ترشح هورمونهای محرک از هیپوتالاموس در مغز و به دنبال آن گونادوتروپینها از زمان بلوغ (به دلیل یک اختلال ژنتیکی، استرسهای روحی ، تغییرات تولید یا اثر انسولین ، ویا تغییرات وزن ) است.

در این بیماران تخمدان ثابت ترین منبع تولید هورمون مردانه آندروژن است. گاهی نیز اختلال در تولید این هورمونها از غده فوق کلیه مشاهده می‌شود که موجب بروز پرمویی یا هیرسوتیسم می‌گردد. سرعت و شدت پیشرفت هیرسوتیسم معمولا کم بوده و تظاهرات مردانه معمولا نادر است اما اگر علایمی مانند کلفت شدن صدا و نیز خشن شدن موها مشاهده شد باید به فکر تومورهای تولید کننده آندروژن بود.

خطرات طولانی مدت

 

در آن دسته از بیمارانی که دچار عدم تخمک‌گذاری به صورت مزمن هستند، افزایش طولانی مدت استروژن که توسط هورمون پروژسترون مقابله نمی‌شود می‌تواند احتمال بروز سرطان اندومتر (بافت داخلی رحم) را افزایش دهد. همچنین احتمال بروز سرطان تخمدان و پستان نیز افزایش می‌یابد. این خطر در زنان غیر چاق و نیز کسانی که از قرصهای پیشگیری از بارداری استفاده نمی‌کنند بیشتر است. بنابراین درمان هرچه زودتر این عارضه ضروری است. ناباروری و درمان بیماران دچار تخمدان پلی‌کیستیک به دلیل عدم تخمک‌گذاری بیشتر در معرض ناباروری هستند و برای درمان این عارضه باید از داروهای محرک تخمک‌گذاری مانند کلومیفن با نظر پزشک‌شان استفاده کنند.

 

برای دریافت آخرین اطلاعات در حوزه ناباروی در کانال تلگرامی ما عضو شوید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *